Festiwale Nowe Horyzonty i Kino Dzieci łączą siły – w ramach nadchodzącej, sierpniowej edycji MFF NH wspólnie zaprezentujemy specjalną sekcję z pokazami dla młodych widzów i widzek. W programie znajdzie się 26 wyjątkowych tytułów ze znakiem jakości Kina Dzieci. Po pandemicznym roku spędzonym w czterech ścianach zaproponujemy filmy, których motywem przewodnim są podróże – te odległe i te bliższe, tuż pod domem.
Nowe Horyzonty i Kino Dzieci to jedne z najważniejszych projektów prowadzonych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Wspólnych mianowników jest jednak więcej: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci, podobnie jak MFF NH, jest przestrzenią dla prezentacji wartościowego kina, przekraczającego utarte schematy i mówiącego stanowcze „nie” nudzie na ekranie. Dziś prezentujemy kilka przykładów, które będzie można zobaczyć na ekranach kin we Wrocławiu (12-22 sierpnia).
Jak z podróżami może poradzić sobie ślimak, jedno z najwolniejszych zwierząt na świecie? Rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy przyczepić się do ogona wieloryba przemierzającego z łatwością bezmiar oceanów. Oto punkt wyjścia liczonej w setkach kilometrów przygody w Ślimaku i wielorybie – adaptacji bestsellerowej książki Julii Donaldson i Axela Schefflera.
Wśród bohaterów-podróżników spotkamy jeszcze m.in. sówkę Chouma włóczącą się w poszukiwaniu nowego gniazda (Wędrówka Chouma); rudego, ulepionego z plasteliny kota (Teofrastus); odważną cukierniczkę Annę, wędrującą przez las zamieszkany przez brodatego olbrzyma (Ciasto od serca) oraz baczną obserwatorkę natury Borię (Boriya). To filmy, które same przeszły wiele kilometrów i zdobyły uznanie na prestiżowych festiwalach m.in. w Annecy, Oberhausen czy Clermont-Ferrand.
Ojciec niefortunnie wpadł w skalną szczelinę, telefonu brak, a wokół nie ma żywej duszy. W takiej sytuacji poznajemy Billi i Vegę, główne bohaterki filmu Siostry. Lato naszych supermocy, które będą musiały odnaleźć w sobie odwagę, żeby wykaraskać się z trudnej sytuacji. Siostry to uniwersalna opowieści o supermocach drzemiących w każdym z nas i sile płynącej z relacji z najbliższymi.
W ramach sekcji Kino Dzieci zobaczymy także (premierowo!) zestaw filmów krótkich o przygodach Felka i Toli – adaptację popularnej serii książek Sylvii Vanden Heede z ilustracjami Thé Tjong Khinga. Łasucha Felka i pracowitą zajączkę Tolę oraz ich leśnych sąsiadów czekają ważne wydarzenia: odnalezienie skarbu, do którego prowadzi tajemnicza mapa, udział w zawodach pływackich oraz znalezienie remedium na tęsknotę za Biegunem Południowym u pewnego pingwina.
O tym, jak skutecznie iść pod prąd wszechobecnym modom i konwencjom, opowie Zapchlony Kundel – postać stworzona przez pisarza Colasa Gutmana i ilustratora Marca Boutavanta. Tytułowemu kundlowi daleko jest do disneyowskich, ugładzonych, rasowych piesków: i sierść, i pomysły ma zdecydowanie rozczochrane (wśród pomysłów m.in. wyprawa na księżyc).
W programie znajdą się też znakomite filmy detektywistyczne (Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu, Operacja Mumia), kontynuacja przygód ulubienicy przedszkolaków (Basia 3), przyrodnicza animacji stworzona z papier mâché (Witaj świecie!), a także zestaw krótkometrażowych filmów dokumentalnych (Nasza wyspa, JovannaDlaPrzyszłości, Heijplaters).
* * *
21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku odbędzie się hybrydowo: między 12 a 22 sierpnia zapraszamy na część stacjonarną we Wrocławiu, między 12 a 29 sierpnia na pokazy online. Pełny program festiwalu ogłosimy 3 sierpnia, sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne rozpocznie się 4 sierpnia, sprzedaż dostępów online – 5 sierpnia.