English

"OUT": motyw przewodni identyfikacji wizualnej 18. MFF Nowe Horyzonty

5/06/18
foto: Natalia Kabanow
Łukasz Berger: "OUT" to mieszanka fascynacji i strachu przed nieznanym Nicolas Roeg: Pochwała różnorodności

MFF Nowe Horyzonty to nie tylko odważne i bezkompromisowe kino. Jedną z tradycji festiwalu jest również nowatorski sposób przygotowywania identyfikacji wizualnej, wykraczający poza konwencjonalne projektowanie graficzne.

 W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy związanego z Wrocławiem artystę – Łukasza „Cekasa” Bergera, który wspólnie z Michałem Wekslerem i zespołem Nowych Horyzontów stworzył instalację „OUT”. Przygotowana przez nich praca stała się źródłem i podstawą dla materiałów wizualnych, towarzyszącym tegorocznej odsłonie festiwalu.

Projekt „OUT” to połączenie elementów sztuki, projektowania, instalacji site-specific, dokumentacji i publikacji; całość została zamontowana (i udokumentowana) w silosie opuszczonej fabryki amunicji nieopodal Żagania. „OUT” zobaczymy m.in. na plakatach czy w spotach dedykowanych Nowym Horyzontom. Inspiracją dla całości była jedna z wcześniejszych prac Łukasza Bergera, bazująca na charakterystycznych fragmentach zbrojenia wystających z betonowego filaru. To właśnie one stały się podstawą dla elementów świetlnych, będących głównym punktem „OUT”.

Inspiracją było także samo miejsce: opuszczone silosy w środku lasu. Jak zaznacza „Cekas”, panuje tam jakaś magia. Porzucone przez człowieka, stały się czymś na wzór betonowych świątyń dla natury. W tym kontekście zależało mi na uchwyceniu czegoś na wzór boskiego znaku, który będzie podkreślony monumentalną przestrzenią, w której się znalazł i dodatkowo musiało to być coś prostego, zbliżonego do doskonałości.Samo „OUT” rozumiem jako mieszankę fascynacji i równolegle strachu przed nieznanym. To przejście na „drugą stronę” lub po prostu wyjście z pudełka, zmiana punktu widzenia.

Zeszłoroczna identyfikacja wizualna nawiązywała do Kina Protestu – motywu przewodniego 17. MFF Nowe Horyzonty – a bazą dla całości był kolaż przygotowany przez Kobasa Laksę, artystę wizualnego, i uczestników warsztatów, którzy wspólnie stworzyli prace inspirowane językiem buntu. W tym roku „OUT” to jedna z narracji spajających festiwalowe filmy. OUT, czyli bycie poza; obserwowanie i opisywanie świata z pewnego dystansu, ale też odnajdywanie elementów nieprzystających do mainstreamu, pojawi się m.in. w dziełach filmowych outsiderów: Nicolasa Roega, Pedra Costy, João Césara Monteiro czy Ildikó Enyedi, których retrospektywy zobaczymy na festiwalu. OUT odnajdziemy też m.in. w filmach irańskich twórców (sekcja Iran : Iran) czy portretach dziewczęcego dojrzewania (sekcja Trzecie Oko: Girlhood).


czytaj także
Relacja ze spotkania z twórcami „Twarzy” [GALERIA] 5/06/18
Esej Kino sztuka wyjścia. Manifest "OUT" 5/06/18
Program Filmy Farhadiego, Spike’a Lee, Garrone, Lee Chang-donga w naszym programie 7/06/18
Dystrybucja "Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc" Bruno Dumonta od 8.06 w kinach 8/06/18

Newsletter

OK