English

TOP 5 filmów, które zachwyciły redakcję „Zwierciadła”

16/08/21
Historia mojej żony, reż. Ildikó Enyedi
Asghar Farhadi: Głos mocniejszy niż megafon Bliżej dalekiej Północy. Odkryj kino Islandii i Norwegii

Magazyn „Zwierciadło” od wielu lat matronuje Nowym Horyzontom, a na stronach czasopisma (i w sieci, i w druku) znajdziecie m.in. teksty publicystyczne i wywiady z gośćmi oraz gościniami festiwalu. Dziś polecamy Waszej uwadze zestawienie TOP 5 filmów z tegorocznego programu NH.

Historia mojej żony, reż. Ildikó Enyedi

Węgierka Ildikó Enyedi – laureatka Złotego Niedźwiedzia z 2017 roku za Duszę i ciało i bohaterka nowohoryzontowej retrospektywy z roku 2018 – tym razem wzięła się za ekranizacje książki: głośnej powieści nominowanego do literackiej Nagrody Nobla Milána Füsta. Mamy lata 20. XX wieku, kapitan żeglugi wielkiej zakłada się z kolegą, że poślubi pierwszą kobietę, która wejdzie do kawiarni. Po czym w drzwiach ukazuje się Lizzy. Problem w tym, że to wybranka raczej nie przystająca do ówczesnego wyobrażenia idealnej żony. Kino kostiumowe, kręcone z rozmachem, ciekawy obraz tamtych czasów plus świetna Léa Seydoux w roli Lizzy.

Truflarze, reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw

Dokument niby niepozorny, a z dużą siłą rażenia. Kamera skierowana jest na dwóch nie najmłodszych już bohaterów, którzy od zawsze zajmują się zbieraniem trufli – najcenniejszej białej odmiany. Oglądamy także psy uczestniczące w tych „polowaniach”, to współpracownicy i najwierniejsi przyjaciele. Razem pracują tak, jak to robiło się dawniej, tylko czy we współczesnym, nastawionym na jak największy i najszybszy zysk świecie jest jeszcze miejsce dla tradycyjnych truflarzy? Film nakręcony z czułością i empatią, dlatego też prawdopodobieństwo wzruszeń podczas seansu jest wysokie.

Początek, reż. Dea Kulumbegashvili

Pełnometrażowy debiut Gruzinki Dei Kulumbegashvili. Jego nieśpieszny rytm może być zwodniczy, zderzono go bowiem z historią, która nie daje spokoju. Yana jest żoną Davida stojącego na czele zboru Świadków Jehowy w jednym z gruzińskich miast. Miejscowi nie chcą u siebie tej wspólnoty, robi się niebezpiecznie. David nie chce się poddawać, wyjeżdża załatwiać dla zboru fundusze i wsparcie, Yana zostaje. I chociaż punktem wyjścia jest tu atak na mniejszość religijną, Początek opowiada o kobiecym losie. Przejmująco, wnikliwe, bez upiększeń, nawet jeśli wizualnie jest to film wyjątkowo piękny.

Sprawdź pozostałe filmy z zestawienia na stronie Zwierciadlo.pl


czytaj także
Program Poniedziałek na Nowych Horyzontach 16/08/21
Branża Znamy projekty nagrodzone na Studio Nowe Horyzonty+ 15/08/21
Wydarzenie Dialog muzyki i kina. Weź udział w wyjątkowym recitalu With Chantal 15/08/21
Recenzja Sang-soo Hong: dyskretny urok codzienności 17/08/21

Newsletter

OK