English

5 filmów polecanych przez YOPE

3/08/19
★ reż. Johann Lurf
Nagrody Polish Days 2019 rozdane "Przynęta" Marka Jenkina zdobywcą Grand Prix 19. MFF Nowe Horyzonty!

"Życie w zgodzie z naturą" - to hasło tyleż piękne, co niejasne, a na pewno bardzo pojemne. Czym są "dobre relacje" człowieka z przyrodą? Jakie miejsce zajmujemy lub powinniśmy zajmować w ekosystemie - tak, aby jak najpełniej doświadczać symbiozy z otaczającym nas światem? YOPE poleca 5 wyjątkowych filmów z tegorocznego programu Nowych Horyzontów, w których obserwujemy różnorodne perspektywy ukazujące związek człowieka i natury.

Siła ognia reż. Oliver Laxe

Siła ognia: Kiedy rozmawiamy o zagrożonym ekosystemie, zazwyczaj mamy na myśli niebezpieczeństwa, które zagrażają florze i faunie. Często zapominamy jednak o nas samych - degradacja środowiska doprowadza do degradacji więzi społecznych. Oliver Laxe zabiera nas w górzyste tereny Galicji, gdzie tlące się od dawna konflikty społeczne wybuchają w tym samym czasie, kiedy region nawiedza plaga pożarów. Ogień niszczący przyrodę i ogień trawiący lokalną społeczność zdają uzupełniać się w wyniszczającym tańcu. Laxe obserwuje całość z przenikliwością reportera wojennego i pietyzmem godnym renesansowego artysty. Jak słusznie zauważyła Małgorzata Sadowska, "Jeśli sztuka w ogóle może być eko, to ten film właśnie taki jest - organiczny".

★ reż. Johann Lurf

: Rozgwieżdżone nocne niebo - widok tyleż piękny co egzotyczny. Aby zobaczyć urodę gwiazd w środku nocy, musimy dziś wyjechać daleko, daleko za miasto. Jeszcze do niedawna gwieździsta noc była nieodłączną towarzyszką życia każdego człowieka - z jednej strony przerażała swoim ogromem, z drugiej - inspirowała do patrzenia wyżej i dalej. Johann Lurf w swoim oszałamiająco pięknym filmie pozwala nam choć na chwilę oddać się kosmicznym marzeniom, ale jednocześnie przypomina, że światło nie zawsze oznacza czystość.

Złota owca i święta góra reż. Ridham Janve

Złota owca i święta góra: Skarb ukryty gdzieś w górach rozpala wyobraźnię okolicznych poszukiwaczy przygód. Choć lokalna przyroda pełna jest pułapek, grupa śmiałków postanawia wyruszyć na poszukiwania rozbitego samolotu, w którym - jak głosi legenda - można odnaleźć prawdziwe bogactwo. W tym przypadku natura okazuje się wrogiem człowieka: kręta, stroma droga i nieprzewidywalna pogoda dają się we znaki. Poszukiwacze przygód, rozpaleni gorączką złota, rzucają jednak wyzwanie potężnym Himalajom. Tymczasem brak pokory i chciwość nie są najlepszymi doradcami w kwestii obcowania z naturą.

Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy) reż. Aistė Žegulytė

Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy): Taksydermia brzmi poważnie, choć - w gruncie rzeczy - to bardzo niepoważne zajęcie. "Wypychanie" zwierząt - jeleni, saren, dzików, bażantów, aligatorów czy gepardów to wiekowa, ale wciąż bardzo popularna moda. Czy możemy określić ją mianem sztuki? Czy to raczej kiczowate hobby? Wyraz ludzkiej pychy i podkreślanie naszej dominacji nad światem? Próba zatrzymania życia "na gorąco"? Aistė Žegulytė przygląda się całemu zjawisku ze społecznym zacięciem Agnieszki Holland i dokumentalną przenikliwością Ulricha Zeidla.

Rzeka reż. Emir Baigazin

Rzeka: Spokojna natura, niespokojna rodzina, a pomiędzy nimi delikatny balans, dzięki któremu wszystkie elementy układają się w większy obrazek. Pięciu braci dorastających na kazachskich stepach zapewne pragnie lepszego życia, jednak w trudnych chwilach potrafią znaleźć ukojenie nad pobliską rzeką. Kiedy w ich wiosce pojawia się przybysz z elektronicznymi gadżetami, natura zaczyna być powoli spychana na dalszy plan. Emir Baigazin w przenikliwy sposób ukazuje meandry zachłannej nowoczesności, która potrafi dopłynąć nawet na koniec świata.


czytaj także
Program Sobota na Nowych Horyzontach 3/08/19
Wywiad Estetyka jest wynikiem ograniczeń. Rozmowa z Markiem Jenkinem 4/08/19
Wywiad Anna Odell: Znam siebie bardzo dobrze 2/08/19
9 pytań do 9 pytań do Ramona Porto Moty, autora "Żółtej nocy" 2/08/19

Newsletter

OK